AM95
                         Art and Mathematics Conference
                           University at Albany, SUNY
                                June 24-28, 1995

Saturday, June 24, Lecture Center 7
  9:30 -  10:15     Elizabeth Whiteley, Dynamic Symmetry Within Root Rectangles
10:15  - 11:00 Emile Birch, The Muse and Sculpture
11:00  - 12:00 Group Meetings
12:00  -   2:00     LUNCH and Teacher Workshops
  2:00  -   2:45  Brent Collins, Intuitive Topology in Sculpture
  2:45  -   3:30  John Horton Conway, Symmetries of Cubic Constructions
  3:30  -   5:00  Group Meetings
          _____________________________________________

Sunday, June 25, Lecture Center 7
  9:30 - 10:15 Margit Echols, Quilts, Islamic Art, Geometry, Museums, and Education
10:15 - 11:00  Richard Voss, Fractal Analysis of Early Chinese Landscape Paintings
11:00 - 12:00  Group Meetings
12:00 -  2:00  LUNCH and Teacher Workshops
  2:00 -  2:45 Pozzi Escot, Mathematics, Music, and Art
  2:45 -  3:30 James Hoffman, Minimal Surfaces Via Computer Graphics
  3:30 -  5:00 Group Meetings
          _____________________________________________

Monday, June 26, Lecture Center 7
  9:30 - 10:15 Sarah Stengle, Reaction-Diffusion Drawings
10:15 - 11:00  Larry Cuba, Geometric Choreography
11:00 - 12:00  Group Meetings
12:00 -  2:00  LUNCH and Teacher Workshops
  2:00 -  2:45 William Reimann, Working at Turnpike and Smaller Scales
  2:45 -  3:30 Joe Malkevitch, Polyhedra and Euler's Formula
  3:30 -  5:00 Survey of New Work
__________________________________________________________


                               Teacher Workshops
Tuesday, June 27, Lecture Center 2
  9:00 - 12:00 William Reimann, Introducing Projective Geometry in Basic Freehand Drawing:  Experience Based
           Approaches
12:00 -   1:30 LUNCH
  1:30 -   4:30     William Reimann, Introducing Students to Studio Process Using Two and Three Dimensions, Selected
          Problems
          _____________________________________________

Wednesday, June 28, Lecture Center 2
  9:00 - 11:00 Charles Perry, Mathematical Model Making
11:00 -   1:00 Joe Malkevitch, Geometric Origami and Tessellations
  1:00 -   2:00     LUNCH
  2:00 -   4:00     Helaman Ferguson, Sculpture, Soap Films, and Minimal Surfaces
  4:00 -   5:30     Nat Friedman, Sequential Art:  Minimal to Chaos